Biblioteka Publiczna oraz Świetlica Środowiskowa zapraszają do nowej siedziby

EFRR kolor 900

 Biblioteka otwarcie

 

Od wielu lat dążeniem Gminy Chełmek było utworzenie nowoczesnej biblioteki na miarę XXI wieku, w której Mieszkańcy oprócz kontaktu z literaturą mogliby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a także byłaby miejscem służącym szeroko pojętym celom społecznym, w którym całe rodziny mogłyby spędzać swój wolny czas.

Dlatego w nowej bibliotece poza funkcjami typowymi dla bibliotek została wykonana strefa relaksu w postaci kawiarni, strefa dla dzieci w postaci wewnętrznego placu zabaw, strefa zabaw dla dzieci i młodzieży oraz całych rodzin z możliwością skorzystania z konsol do gier, sala z stanowiskami komputerowymi z dostępem do internetu, sala z stołami, która może służyć do organizowania różnych zajęć oraz sala z ekranem i projektorem, która może służyć do prowadzenia prezentacji.

Nowa biblioteka ma być miejscem, służącym Mieszkańcom Naszej gminy, przyczyniającym się do ich dalszej integracji i zacieśnianiu więzi pomiędzy nimi.

Cel, który zaplanowaliśmy został zrealizowany, co potwierdziły między innymi wypowiedzi przedstawicieli bibliotek z Krakowa i Oświęcimia, którzy brali udział w ceremonii otwarcia biblioteki byli pod dużym wrażeniem jakości jej wykonania i nowoczesnego wyposażenia.

Od dnia 01 września 2020 r. Mieszkańcy Naszej gminy mogą korzystać Biblioteki Publicznej zlokalizowanej w nowej siedzibie przy Alei Parkowej 16 w Chełmku.

Została ona zrealizowana w ramach realizacji zadania pod nazwą: „Przestrzeń słowa i spotkania – spotkania w przestrzeni słowa – Biblioteka i miejsce dla rodzin”, które jest jednym z pięciu zadań wchodzących w zakres projektu rewitalizacji pod nazwą: „Chełmek - odNowa. Nowe przestrzenie aktywności i integracji społecznej w Chełmku, szczególnie dla seniorów, dzieci i rodzin z dziećmi”.

Gmina Chełmek otrzymała na jego realizację dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 11 osi priorytetowej: „Rewitalizacja przestrzeni regionalnej”, działania 11.1: „Rewitalizacja miast”, podziałania 11.1.2 „Rewitalizacja miast średnich i małych”.

 Opis zadania.

W zrewitalizowanym budynku po byłym przedszkolu zostały umieszczone dwie gminne instytucje: Biblioteka Publiczna MOKSiR w Chełmku oraz Świetlica Środowiskowa w Chełmku. Otoczenie budynku zostało uporządkowane i odnowione. Biblioteka dysponuje między innymi takimi pomieszczeniami jak: biblioteka z wypożyczalnią dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz czytelnią ogólną i naukową, sale do zajęć komputerowych i plastycznych, warsztatowych, sala multimedialna, świetlica dla dzieci. W budynku znalazły się także takie pomieszczenia jak kawiarnia oraz wewnętrzny plac zabaw przeznaczone pod wynajem.

Biblioteka posiada elektroniczny, zintegrowany systemem biblioteczny MAK+, który umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów, ich rezerwację oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.

Obecnie w bibliotece do dyspozycji czytelników znajduje się około 21 tysięcy woluminów.

Nowa infrastruktura biblioteczna będzie służyła do kształtowania zachowań czytelniczych wśród różnych grup wiekowych, a zwłaszcza wśród młodych czytelników. Umożliwi także realizowanie wielu ciekawych projektów z zakresu kultury, które będą służyły ukazaniu biblioteki jako nowoczesnej i otwartej przestrzeni życia społecznego.

 

Poniżej przedstawiamy wybrane projekty i wydarzenia, które będą w najbliższym czasie realizowane w Bibliotece Publicznej MOKSiR w Chełmku:

–   warsztaty kamishabai, czyli teatr obrazkowy,

–   warsztaty kaligraficzneh dla zorganizowanych grup młodszych dzieci szkolnych,

–   gra miejska dla młodzieży pn.: „Zaginiony Skarb Baty. Edycja druga”,

–   konkurs plastyczny dla różnych grup wiekowych, w tym ze szczególnymi potrzebami pn.: „Moja ilustracja”,

–   koncerty zespołów muzycznych. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna w kraju na to pozwoli w najbliższym czasie planowany jest koncert zespołu „Małe Podhale” z Jurgowa,

–   spotkania ze znanymi autorami, m.in. planowane jest spotkanie z Panią Anną Dziewit – Meller dziennikarka i autorka książek,

–   będą kontynuowane rozpoczęte projekty – między innymi Topolowa Akademia Malucha, czyli zajęcia dla opiekunów z dziećmi, które nie korzystają z edukacji przedszkolnej,

–   uruchomiono „Odpczytelnię”, czyli przestrzeń około biblioteczną, którą organizujemy dla Mieszkańców, aby w czasie pogodnej aury przed siedzibą biblioteki, w wygodnych leżakach mogą poczytać gazetę, czasopismo lub książkę,

–   rozpocznie swoją działalność Klub Kreatywności pn.: „Kolonia możliwości”. Nasza Biblioteka jest jedną z 15 bibliotek w Polsce, które zakwalifikowały się do projektu, na blisko 100 zgłoszeń. „Kolonia możliwości” jest to cykl interdyscyplinarnych działań skierowanych do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. W ramach klubu, którego nazwa nawiązuje do tradycji miejsca – dawnej kolonii robotniczej w Chełmku zaplanowano organizację pięciu bloków aktywności warsztatowych i działań łączących tradycję z nowoczesnością. Koncepcję klubu można humorystycznie określić od „szydełkowania do programowania”. Będzie on oferował poznanie tradycyjnych technik rękodzieła oraz nowatorskich rozwiązań cyfrowych,

–   Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza dla każdego przedszkolaka. Biblioteka zakwalifikowała się do trzeciej odsłony ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek" przygotowanej przez Instytut Książki,

–   zajęcia warsztatowe pn.: „Kolonia wynalazców”. Ich celem będzie nauka podstaw programowania i kodowania dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem mat, robotów i gier multimedialnych,

–   warsztaty pn.: „Kolonia rękodzieła” mające na celu poznanie i zastosowanie dawnych technik zdobniczych oraz dziewiarskich i łączenia ich ze współczesnym wzornictwem,

–   warsztaty międzypokoleniowe dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, służące budowaniu więzi międzypokoleniowych i wymianie doświadczeń,

–   warsztaty pn.: „Kolonia szyje” na których uczestnicy będą podczas zajęć poznawać tajniki projektowania, kroju i szycia maszynowego,

–   „Kolonia performance” – zespół działań twórczych łączących sztuki plastyczne, poezję, muzykę realizowanych w przestrzeniach publicznych skierowanych do szerokich grup odbiorców. Najbliższe spotkanie zostanie poświęcone tworzeniu przestrzennych kompozycji ze szkła i kamieni,

–   we współpracy ze Świetlicą Środowiskową organizowane będą warsztaty, zajęcia w obszarze literatury, informatyki, grafiki i plastyki, a także zajęcia biblioteczne dla młodzieży szkolnej,

–   zajęcia komputerowe oraz możliwość skorzystania z internetu.

 

Poniżej przedstawiamy wybrane wydarzenia, które będą realizowane w budynku biblioteki w ramach zajęć organizowanych przez Świetlicę Środowiskową w Chełmku:

–   zajęcia plastyczne na których dzieci uczą się różnych technik malarskich,

–   zajęcia komputerowe na których dzieci zdobędą umiejętność obsługi najważniejszych programów komputerowych, w tym programów graficznych,

–   zajęcia biblioteczne – między innymi czytanie książek, wierszy i omawianie ich treści.

 

Ponadto na Placu Wolności znajdującym się przed budynkiem biblioteki można skorzystać z bezpłatnego, ogólnodostępnego hotspotu.

 

Czytając powyższe mogą Państwo zauważyć, że zainicjowane i zrealizowane przez Burmistrza Chełmka Andrzeja Saternusa działania związane z wykonaniem II etapu rewitalizacji Chełmka były trafione i w pełni uzasadnione. Powstały na ich skutek, jako produkt procesu rewitalizacji, nowoczesny budynek Biblioteki Publicznej MOKSiR w Chełmku będzie rzeczywiście pełnił funkcję „Przestrzeni słowa i spotkania”, która we współpracy ze środowiskiem lokalnym będzie miejscem dostępnym dla wszystkich Mieszkańców, a łącząc wiedzę o książce ze sztuką oraz różnymi dziedzinami kultury będzie miała charakter innowacyjnych, wartościowych i unikatowych działań podejmowanych w książnicy.

Dlatego z pewnością można powiedzieć, biblioteka będzie miejscem, które przyczyni się do poprawy jakości życia, rozszerzenia oferty spędzania czasu wolnego i rekreacji dla rodzin oraz wszystkich grup wiekowych Mieszkańców gminy Chełmek, a także przybyłych gości i turystów.

 

Zapraszamy także Państwa do korzystania z możliwości jakie daje nowy obiekt biblioteki, polubienia profilów na portalu społecznościowym facebook Biblioteki Publicznej MOKSiR w Chełmku oraz Świetlicy Środowiskowej w Chełmku, aby otrzymywać aktualne informacje o organizowanych przez te jednostki wydarzeniach.

Link do profilu Biblioteki Publicznej MOKSiR w Chełmku na portalu społecznościowym facebook.

Link do profilu Świetlicy Środowiskowej w Chełmku na portalu społecznościowym facebook.

Szczegółowe informacje o zadaniu pod nazwą: „Przestrzeń słowa i spotkania – spotkania w przestrzeni słowa – Biblioteka i miejsce dla rodzin”, znajdują się tutaj.

Szczegółowe informacje o całym projekcie rewitalizacji znajdują się tutaj.

Szczegółowe informacje o pozostałych zadaniach wchodzących w skład projektu rewitalizacji pn.: „Chełmek - odNowa. Nowe przestrzenie aktywności i integracji społecznej w Chełmku, szczególnie dla seniorów, dzieci i rodzin z dziećmi” znajdują się tutaj.

Relacja i zdjęcia przedstawiające uroczystość otwarcia budynku Biblioteki Publicznej MOKSiR w Chełmku znajdują się tutaj.

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
72 1020 2528 0000 0902 0475 8985

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i spółki gminne:

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M. sp. z o.o.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K. sp. z o.o.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 23 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz