Kardynał Franciszek Macharski

kardynalmacharski

Został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Gminy Chełmek za otaczanie opieką mieszkańców naszej gminy. Dzięki jego wsparciu powstały parafie p.w. Miłosierdzia Bożego w Chełmku oraz p.w. Królowej Jadwigi w Gorzowie. Ksiądz Kardynał słynie z charytatywnej pomocy na rzecz osób niepełnosprawnych. Przy jego udziale powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chełmku Fundacji im. Brata Alberta.

Książę Michał Sapieha

MichalSapieha

Syn Adama Zygmunta Sapiehy, ostatniego właściciela dóbr bobreckich, potomka jednego z ważniejszych magnackich rodów w Polsce. Przez cały okres II Rzeczypospolitej miejscowości naszej gminy związane były z Sapiehami, do których należała znaczna część gruntów, lasów i gospodarstw, gdzie zatrudnienie znajdowało wielu mieszkańców. Odsprzedali część gruntów w Chełmku pod budowę fabryki obuwia oraz osiedla mieszkaniowego dla pracowników fabryki. Sapiehowie angażowali się w życie mieszkańców, prowadząc działalność społeczno-charytatywną. Książę Adam Zygmunt Sapieha był jednym z fundatorów szpitala w Chrzanowie, działał w zarządzie Kasy Stefczyka w Bobrku, która była instytucją zapomogowo-pożyczkową, wspomagającą okoliczną ludność w przypadku pojawiających się kataklizmów. Ponadto był członkiem komitetu budowy kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Polski oraz budowy szkół w Bobrku i Gorzowie. Uhonorowanie Księcia Michała tytułem Honorowego Obywatela Gminy Chełmek to symboliczne wyróżnienie, mające na celu utrwalenie w pamięci współczesnych i przyszłych pokoleń działalności podejmowanej przez rodzinę Sapiehów na rzecz rozwoju Bobrka, a tym samym całej gminy Chełmek.

Thomas Bata

bata

Syn Tomasza, założyciela Fabryki Obuwia w Chełmku. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Chełmek, jako przedstawiciel rodu, który to przyczynił się do rozwoju naszej gminy. W latach trzydziestych ubiegłego wieku czeski przemysłowiec Tomasz Bata uruchomił w Chełmku pierwszy w Polsce zmechanizowany zakład taśmowej produkcji obuwia. Wraz z jego postępem następował rozwój całego miasta. Przybywało mieszkańców, domów, hoteli robotniczych. Powstało osiedle mieszkaniowe, obiekty oświatowe i sportowe oraz infrastruktura techniczna. Z małej rolniczej wsi, Chełmek przerodził się w miejscowość, uzyskując prawa miejskie w 1969 roku. Do dnia dzisiejszego kojarzony jest z nazwiskiem Bata i jest historyczną stolicą przemysłu skórzanego.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski

isakowicz

Urodził się 7 września 1956 roku w Krakowie w rodzinie Kresowej. Jest jednym ze współzałożycieli i prezesem fundacji im. św. Brata Alberta. Dzięki jego staraniom w 1999 roku w Chełmku powstał Warsztat Terapii Zajęciowej, służący osobom niepełnosprawnym z naszej gminy. Tytuł honorowego obywatela Chełmka został przyznany w podziękowaniu za zasługi na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo.

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
72 1020 2528 0000 0902 0475 8985

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i spółki gminne:

  • fotka urzędu

    Urząd Miejski

    ul. Krakowska 11
  • fotka ADM

    A.D.M. sp. z o.o.

    ul. Piłsudskiego 8
  • fotka MZGK

    M.Z.G.K. sp. z o.o.

    ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 2 Listopad 2024    |    Imieniny obchodzą: Bożydar, Tobiasz, Bohdan