W Chełmku powstanie „Przestrzeń słowa i spotkania”

logotypy20182018.05.08. W Chełmku powstanie Przestrzeń słowa i spotkania 5

Budynek po dawnym przedszkolu w Chełmku przy ul. Brzozowej wkrótce całkowicie zmieni nie tylko swój wygląd, ale także zyska nowe funkcje. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Poddziałanie 11.1.2 Rewitalizacja miast średnich i małych w wysokości 3 184 218,50 zł powstanie w nim „Przestrzeń słowa i spotkania”, w której znajdzie się między innymi biblioteka, sale do zajęć warsztatowych, pozalekcyjnych, sale zabaw, sale multimedialne z pełnym wyposażeniem, czytelnia dla dzieci i klubokawiarnia. Całkowita wartość projektu szacowana jest na kwotę ponad 5,2 miliona złotych. Inwestycja związana jest z realizacją programu rewitalizacji.

- W Chełmku od dawna istnieje potrzeba przeniesienia biblioteki w inne miejsce. Oferta, którą ma książnica, jest bardzo bogata, jednakże bardzo często ogranicza ją brak miejsca w obecnym budynku. Z tego też powodu wspólnie podjęliśmy decyzję, że budynek po dawnym przedszkolu będzie nadawał się idealnie do stworzenia miejsca, w którym całe rodziny będą mogły przychodzić i spędzać czas nie tylko czytając książki, ale także odpoczywając, korzystając z przygotowanych atrakcji i wydarzeń. Atutem tego miejsca jest także lokalizacja, ponieważ obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie takich miejsc, jak Park Rodzinny, Plac Reprezentacyjny czy korty tenisowe. Chcemy jednak, aby biblioteka zyskała także nowe funkcje, które będą uzupełniać tę ofertę, związaną z wypożyczaniem książek. Jest to bardzo ważna dla nas inwestycja z tego też powodu dużo pracy poświęciliśmy w celu przygotowania odpowiedniego projektu. Dzięki temu już wkrótce za ponad 5,2 miliona złotych będziemy mogli korzystać z nowoczesnego obiektu, którego nie powstydziłby się nawet największe miejscowości – tłumaczy Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus.

Obiekt zostanie podzielony na dwie części: przestrzeń słowa i przestrzeń spotkania. Przestrzeń słowa odpowiada wizji placówki jako otwartego kreatora myśli i działań społecznych, miejsca, które łączy tradycyjną książnicę z przestrzenią dialogu i spotkań. Powstanie w niej strefa czytelnika oraz strefa multimedialna z salami multimedialnymi wyposażonymi w stanowiska komputerowe, rzutnik, plansze do wyświetlania treści, dostęp do Internetu, mające na celu organizację różnego rodzaju prezentacji i spotkań, w tym promujących „myśli w słowach” dla różnych grup wiekowych.

Jeżeli chodzi o przestrzeń spotkania planowane jest zagospodarowanie parteru budynku na potrzebę stworzenia przestrzeni dla rodzin, złożonego z czterech stref:
1. Strefa dziecka, a w niej świetlica środowiskowa dla dzieci, gdzie dzieci otrzymają wsparcie w odrabianiu zajęć, będą mogły w sposób twórczy spędzać czas wolny oraz uczestniczyć w zajęciach dodatkowych rozwijających ich zainteresowania oraz poprawiających ich szanse edukacyjne. Prowadzone będą także zajęcia warsztatowe dla dzieci. Ofertę przygotuje animator czasu wolnego, dostosowując ją do potrzeb i oczekiwań małych odbiorów, w oparciu o sale do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i wyrównawczych oraz salę zabaw.
2. Strefa rodzica – sala, w której odbywać się będą zajęcia dla rodziców. Oferta będzie realizowana równoległa czasowo do proponowanych dla młodszych dzieci zajęć, m.in. w tym celu, aby rodzice mogli twórczo wykorzystywać czas wolny.
3. Strefa otwarta - miejsce spotkań, debat, klubokawiarnia, sala zabaw dla dzieci – szeroka oferta integrująca różne pokolenia mieszkańców;
4. Przestrzeń dla niezbędnego zaopatrzenia i obsługi technicznej kompleksu, w tym: pomieszczenia biurowe, socjalne, magazynowe oraz kotłownia.

Budowa „Przestrzeni słowa i spotkania” jest jednym z zadań, które znalazło się w Gminnym Programie Rewitalizacji i uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej.

2018.05.08. W Chełmku powstanie Przestrzeń słowa i spotkania 1

2018.05.08. W Chełmku powstanie Przestrzeń słowa i spotkania 6

2018.05.08. W Chełmku powstanie Przestrzeń słowa i spotkania 8

2018.05.08. W Chełmku powstanie Przestrzeń słowa i spotkania 7

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
72 1020 2528 0000 0902 0475 8985

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i spółki gminne:

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M. sp. z o.o.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K. sp. z o.o.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 21 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Anzelm, Bartosz, Feliks