„Chełmek odNowa” - za ponad 20 mln zł gmina zyska nowe oblicze

2018.05.09. rewitalizacja 1
Nowoczesne miejsce spotkań wraz z biblioteką, park linowy, skatepark, korty tenisowe, wyremontowane drogi oraz Dom Seniora – już wkrótce znacznie odmieni się oblicze naszej gminy. Wszystko za sprawą projektu „Chełmek – odNowa. Nowe przestrzenie aktywności i integracji społecznej w Chełmku, szczególnie dla seniorów, dzieci i rodzin z dziećmi”. Końcem kwietnia w Krakowie Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus wspólnie z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Jackiem Krupą podpisali umową gwarantującą przyznanie dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Poddziałanie 11.1.2 Rewitalizacja miast średnich i małych. Wartość zadań, zaplanowanych w ramach rewitalizacji Chełmka, wynosi aż ponad 20,4 mln złotych, z czego gmina Chełmek pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 11 481 142,81 zł. /Zdjęcie: www.malopolska.pl/

- Projekt „Chełmek - odNowa. Nowe przestrzenie aktywności i integracji społecznej w Chełmku, szczególnie dla seniorów, dzieci i rodzin z dziećmi” zakłada pełną aktywizację naszej społeczności. Dla mnie jest to kontynuacja wcześniejszych działań, które rozpoczęły się 15 lat temu, kiedy zaczęliśmy zmieniać oblicze naszej gminy. W poprzednich latach dzięki rewitalizacji zmienił się chociażby wygląd Parku Rodzinnego, powstał Plac Reprezentacyjny przy urzędzie, stworzyliśmy nowoczesne Centrum Sportowe. W ramach kontynuacji tych zadań przygotowaliśmy inwestycje, które zapewnią ofertę dla wszystkich: dzieci, osób pracujących, seniorów. Powstanie bowiem między innymi nowoczesne miejsce spotkań wraz z biblioteką w budynku po dawnym przedszkolu, wyremontowane zostaną drogi, korty tenisowe i Dom Seniora oraz powstanie skwer dzieci i młodzieży z parkiem linowym i skate parkiem. Umowa, którą podpisaliśmy z Województwem Małopolski, otwiera nam drogę do szybkiej realizacji tych ważnych dla nas zadań – mówi Burmistrz Andrzej Saternus.

- Cieszę się, że nasz projekt, nad którym pracowaliśmy przez kilka ostatnich lat, został bardzo wysoko oceniony i wybrany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Warto przypomnieć, że w stworzenie wniosku aplikacyjnego oraz całego programu rewitalizacji zaangażowało się wiele grup społecznych. Można więc śmiało powiedzieć, że był to wspólny projekt samorządu i mieszkańców, co cieszy najbardziej. Staraliśmy się bowiem wnikliwie wsłuchiwać w głosy, mówiące co jest potrzebne do zrobienia. Dzięki tej pracy możemy się pochwalić bardzo wysokim dofinansowaniem, sięgającym blisko 11,5 miliona złotych. Bez tych pieniędzy wspomniane inwestycje, warte aż ponad 20,4 mln złotych nie byłyby możliwe - dodaje Burmistrz Andrzej Saternus.

W ramach rewitalizacji zrealizowanych zostanie pięć inwestycji. W budynku po dawnym przedszkolu w Chełmku powstanie „Przestrzeń słowa i spotkania”. W obiekcie powstaną między innymi sale do zajęć warsztatowych, pozalekcyjnych, sale zabaw, sale multimedialne, biblioteka publiczna z czytelnią, czytelnia dla dzieci i klubokawiarnia. Przebudowany zostanie Dom Seniora przy ul. Topolowej i przystosowany na potrzeby utworzenia miejsca dla osób starszych oraz sukcesywnego wzbogacania już istniejącej oferty programowej. Przy ul. Kolejowej swoje miejsce będą miały dzieci oraz młodzież. To właśnie tam przyszli następcy Tony'ego Hawka czy Rodneya Mullena będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności w specjalnie do tego przygotowanym skate parku, dzieci natomiast skorzystają z placu zabaw i parku linowego.

Jak wiadomo tenis jest w Chełmku jednym z najpopularniejszych sportów. Z tego powodu zmieni się wygląd i funkcjonalność istniejących kortów przy ul. Brzozowej. Będą nowe ścianki treningowe, szatnia, trybuny. Dojazd do tych punktów będzie znacznie wygodniejszy, ponieważ gruntownie wyremontowane zostaną ulice Brzozowa, Topolowa, Klonowa, Kolejowa i Głogowa. Całkowite zakończenie projektu rewitalizacji przewidziane jest za około dwa i pół roku.

2018.05.09. rewitalizacja 2

2018.05.09. rewitalizacja 3

logotyp rewitalizacja Gorzów

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
72 1020 2528 0000 0902 0475 8985

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i spółki gminne:

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M. sp. z o.o.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K. sp. z o.o.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 23 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz