Gminne Święto Plonów

Dożynki zgodnie z definicją to ludowe święto połączone z uroczystościami dziękczynnymi związanymi z zakończeniem żniw i prac polowych. Zwyczaj ten praktykowany był w czasach przedchrześcijańskich przez Słowian i plemiona bałtyckie. Pierwotnie połączony z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno - dworskiej w XVI wieku, dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla pracowników w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach. Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Dziękowano wówczas bogom za udane zbiory i proszono o jeszcze lepsze w roku następnym. W późniejszym czasie dożynki stały się największym tradycyjnym świętem okresu letnio-jesiennych zbiorów, urządzanym w niedzielę, jakiś czas po ukończeniu żniw.






