Przebudowa budynku dworca PKP w Chełmku wraz z budową parkingów w systemie PARKUJ i JEDŹ

 Baner przedstawiający z lewej strony flagę Polski, a z prawej strony godło Polski.

Gmina Chełmek otrzymała na realizację projektu pn.: „Przebudowa budynku dworca PKP w Chełmku wraz z budową parkingów w systemie PARKUJ i JEDŹ” dofinansowanie ze środków:

 • Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). Środki te pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19,

 • Unii Europejskiej – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 7 osi priorytetowej: „Infrastruktura transportowa”, działania 7.2: „Transport kolejowy”, podziałania 7.2.4 „Infrastruktura dla obsługi podróżnych – spr”.

 

Informacje finansowe o projekcie:

– całkowita wartość projektu:                                   4 131 993,84 zł,

– kwota dofinansowania ze środków UE:                    908 876,41 zł,

– kwota dofinansowania ze środków RFIL:              1 178 046,98 zł,

– wkład własny Gminy Chełmek:                               2 045 070,45 zł.

Czas realizacji projektu: 2020 - 2022

Historia dworca kolejowego w Chełmku.

W 2022 r. przypada 166 rocznica uruchomienia linii kolejowej przebiegającej przez Chełmek. Odcinek z Oświęcimia do Trzebini budowano siedem lat. Ponieważ na dworze cesarskim niecierpliwiono się coraz bardziej, to jej budowy zaangażowano 2 tys. żołnierzy austriackich. Powodem powstania tej linii był fakt, że pociągi z Wiednia do Krakowa musiały jeździć przez tereny Prus, co wydłużało czas przejazdu i narażało pasażerów na uciążliwe kontrole celne.

Uroczyste otwarcie budynku dworca kolejowego nastąpiło w dniu 1 marca 1856 r. W tym dniu pierwszy pociąg przejechał nowo otwartą Cesarsko-Królewską Uprzywilejowaną Koleją Północną Cesarza Ferdynanda, jedną z najstarszych dróg żelaznych w Polsce. Nową linią pociągi jeździły z Krakowa do Wiednia 15 godzin. Na początku były to dwa składy dziennie.

Otwarcie tej linii kolejowej przyczyniło się do zmiany oblicza Chełmka i innych miejscowości położonych przy tej trasie. Najprawdopodobniej gdyby nie powstałaby ta linia kolejowa, to Bata nie założyłby w Chełmku swoich zakładów obuwia.

Przywrócenie temu historycznemu i charakterystycznemu budynkowi w przestrzeni publicznej Chełmka jego pierwotnej funkcji związanej z obsługą ruchu pasażerskiego na kolei przyświecało od wielu lat Burmistrzowi Chełmka. Przełom nastąpił w 2015 roku, kiedy to Polskie Koleje Państwowe przekazały nieodpłatnie na rzecz Gminy Chełmek budynek dworca wraz z przyległym terenem. Niezwłocznie po tym przystąpiliśmy do wykonania dokumentacji projektowej dla tego budynku i jego otoczenia. W 2019 r. otrzymaliśmy na realizację tego projektu dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej– z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zdjęcie przedstawiające dworzec kolejowy w Chełmku w 1912 roku.

Zdjęcie przedstawiające dworzec kolejowy w Chełmku w 1912 roku.

 

Opis zadania.

Projekt obejmuje przebudowę budynku dworca kolejowego w Chełmku, w celu przywrócenia mu pierwotnej funkcji związanej z obsługą ruchu pasażerskiego na kolei, w zakresie przystosowanym do współczesnych potrzeb oraz wymagań wdrażanego systemu „parkuj i jedź” i „Bike&Ride”. W otoczeniu budynku powstanie parking dla samochodów osobowych oraz wiata na rowery. Obiekt i jego otoczenie zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W głównym holu budynku dworca znajdą się wielkoformatowe zdjęcia nawiązujące do historii Chełmka, fabryki Baty, a także samego dworca i szlaku kolejowego o ponad 160-letniej tradycji.

W ramach projektu zostaną wykonane między innymi następujące roboty budowlane:

 • przebudowa budynku dworca wraz z dostosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przebudowanym budynku zostaną wykonane pomieszczenia dostępne dla podróżnych takie jak: poczekalnia, bufet, czy toaleta,

 • budowa parkingu dla samochodów osobowych wraz z oświetleniem, typu „parkuj i jedź” z 23 miejscami postojowymi, w tym z dwoma dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych,

 • budowa wiaty „Bike&Ride” z 15 miejscami na rowery.

 

Cel projektu.

Celem projektu jest przywrócenie budynkowi dworca kolejowego w Chełmku oraz jego otoczeniu pierwotnej funkcji związanej z obsługą ruchu pasażerskiego na kolei, a także wdrożenie nowoczesnych systemów „parkuj i jedź” i „Bike&Ride” w gminie Chełmek.

Projekt będzie służył wzmocnieniu znaczenia kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich, w szczególności Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej relacji: Kraków Główny – Trzebinia – Oświęcim. Jego realizacja przyczyni się do zwiększenia dostępności miejsc pracy, szkół oraz innych instytucji położonych między innymi w Krakowie lub Oświęcimiu dla mieszkańców gminy Chełmek. Zrealizowany projekt przyczyni się także do poprawy jakości powietrza poprzez wykorzystanie niskoemisyjnego kolejowego transportu zbiorowego zamiast transportu indywidualnego za pomocą samochodów osobowych. Przebudowany budynek dworca kolejowego będzie służył podróżnym oczekującym na pociąg, gdzie będą mieli oni możliwość skorzystania poczekalni, bufetu, czy toalety.

 

Zdjęcia przedstawiające budynek dworca kolejowego w Chełmku przed rozpoczęciem robót budowlanych.

Zdjęcia przedstawiające okres realizacji robót budowlanych.

Zdjęcia przedstawiające budynek dworca kolejowego w Chełmku i jego otoczenie po zrealizowaniu projektu.

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
72 1020 2528 0000 0902 0475 8985

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i spółki gminne:

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M. sp. z o.o.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K. sp. z o.o.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 21 Lipiec 2024    |    Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel