Uroczyste otwarcie wieży widokowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Chełmku

W dniu 23.04.2026 r. o godzinie 12:00 miało miejsce uroczyste otwarcie wieży widokowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego na wzgórzu Skała w Chełmku.
Powstała ona w wyniku realizacji zadania pod nazwą: „Najodważniejszy z odważnych – budowa wieży widokowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, jako miejsca pamięci wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą na wzgórzu Skała”.
Zostało ono zrealizowane przez Gminę Chełmek przy udziale finansowym środków pochodzących z programu wieloletniego pod nazwą „Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy – etap VI 2021–2025”.
Roboty budowlane obejmowały między innymi:
– budowę wieży widokowej o wysokości 30,8 m liczonej od poziomu terenu,
– zagospodarowanie terenu przyległego i wykonanie jego oświetlenia,
– przebudowę dróg dojazdowych w obrębie wzgórza Skała – ul. Na Skałce i ul. Słowackiego,
– wykonanie ekspozycji upamiętniającej więźniów podobozu, w szczególności obrazującej trasę ucieczki Witolda Pileckiego z obozu KL Auschwitz.
W uroczystości wzięli udział:
- Pani Dorota Niedziela – Wicemarszałek Sejmu RP,
- Pan Marek Sowa – Poseł na Sejm RP,
- Pan Sergiusz Kazimierczuk – Kierownik Działu Wystaw, Wydawnictw i Multimediów Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej,
- Pani Iwona Stąsiek – Dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie,
- Pan Tadeusz Trzepałka – Ekspert ds. do Spraw Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego i Projektów Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości,
- Pani Małgorzata Kotapka – Członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego,
- Pan Andrzej Bojarski – Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Oświęcim,
- Pan Mirosław Smolarek – Wójt Gminy Oświęcim,
- Ksiądz Bogdan Brodowski – Proboszcz Parafii NMP Królowej Polski w Chełmku,
- Pan Marek Maciążek – Dyrektor i Członek Zarządu Zeman HDF – wykonawca konstrukcji wieży,
- Rotmistrz dr Ryszard Sobieraj – Prezes Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie,
- Pan Marek Palka – Przewodniczący Rady Miejskiej w Chełmku wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Chełmku,
- Pani Zofia Kaleta – Skarbnik Miejski,
- Pani Janina Świerz – Sekretarz Miejski,
- Pani Urszula Bialik – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku,
- Przewodniczący Rad Osiedli Stare i Nowe Miasto w Chełmku,
- Dyrektorzy szkół z obszaru gminy Chełmek,
- uczniowie z Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Chełmku oraz Samorządowego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Chełmku,
- przedstawiciele jednostek Gminy Chełmek,
- pracownicy Urzędu Miejskiego w Chełmku.
Po przywitaniu gości nastąpiło odśpiewanie Hymnu Polski w asyście pocztów sztandarowych:
- 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich,
- Samorządowego Zespół Szkół nr 1 w Chełmku,
- Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Chełmku.
Uroczystego otwarcia wieży dokonali:
- Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus,
- Pani Dorota Niedziela,
- Pan Marek Sowa,
- Pan Sergiusz Kazimierczuk,
- Pani Iwona Stąsiek,
- Pan Marek Palka.
Film z przebiegu całej uroczystości jest dostępny pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=-6w4HX-u_iA
Poniżej fotorelacja.
