Gala Złote Sakiewki 2024
W dniu 21 lutego br. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku odbyła się uroczysta Gala „Złote Sakiewki 2024”.
Po przywitaniu gości Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus przedstawił najważniejsze inwestycje zrealizowane w 2024 r. na terenie gminy Chełmek oraz omówił projekty zaplanowane do realizacji w najbliższych latach.
Były to:
- modernizacja budynku Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku przy ul. Chrobrego,
- modernizacja budynków Samorządowego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Chełmku przy ul. Brzozowej i ul. Piłsudskiego,
- remont Sali gimnastycznej w Samorządowym Zespole Szkół w Bobrku im. Kard. Adama Stefana Sapiehy,
- budowa wieży widokowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, jako miejsca pamięci wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu,
- zagospodarowanie dwóch stawów w Chełmku oraz ich otoczenia w zakresie budowy miejsca pamięci, ścieżek rowerowych oraz oświetlenia,
- modernizacja ul. Ofiar Faszyzmu w Chełmku, stanowiącej bezpośredni dojazd do miejsca pamięci wraz z zagospodarowaniem terenu miejsca pamięci po byłym podobozie KL Auschwitz,
- budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Nadwiślańskiej, Kolistej, Starowiejskiej i Głogowej w Bobrku oraz ul. Brzechwy w Chełmku,
- remonty w budynkach komunalnych położonych przy ul. Krakowskiej 16 i Żeromskiego 1 w Chełmku,
- remont ul. Słowackiego w Chełmku,
- remont ul. Na Skałce w Chełmku,
- remont drogi bocznej od ul. Kościuszki w Chełmku,
- zaplanowana do realizacji budowa nowej drogi, łączącej ul. Poziomkową z ul. Tuwima w Chełmku,
- współpraca z Województwem Małopolskim w zakresie:
- wykonania dokumentacji projektowej tunelu kolejowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 780 – ulicy Krakowskiej i Piastowskiej w Chełmku,
- opracowania wielowariantowej koncepcji budowy drugiego etapu Drogi Współpracy Regionalnej, która połączy drogę wojewódzką nr 933 z autostradą A4,
14. zaplanowana latach 2025-2026 przebudowa dworca kolejowego w Gorzowie,
15. wydatki służące podniesieniu bezpieczeństwa Mieszkańców gminy Chełmek:
- zakup samochód ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku,
- dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo – gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrku,
- zakup odzieży specjalistycznej oraz zestawu ratowniczego dla OSP Bobrek i OSP Gorzów,
- w 2025 roku zabezpieczyliśmy w budżecie Gminy Chełmek środki na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Gorzów oraz na zakup pojazdu dla Komisariatu Policji w Chełmku,
16. wsparcie organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, klubów sportowych, Rodzinnych Ogródków Działkowych, Fundacji im. Brata Alberta WTZ w Chełmku.
Podsumowując swoje wystąpienie podkreślił, że w 2024 roku łączne wydatki inwestycyjne wyniosły 15,5 mln zł, natomiast w 2025 roku na inwestycje zaplanowano kwotę 24 mln zł.
Oficjalna część Gali rozpoczęła się wręczeniem przez Burmistrza Chełmka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chełmku Pana Marka Palki statuetek Lidera. Wyróżnienie to jest przyznawane od 2005 roku, osobom, które bezinteresownie działają na rzecz lokalnej społeczności, a swoją pracą oraz zaangażowaniem szczególnie zasłużyły się w różnych dziedzinach życia gminy Chełmek. W tym roku nagrodę odebrało aż 30 laureatów!.
Statuetkę Lidera 2024 otrzymali:
1) Halina Kojdecka,
2) Lucyna Matyja,
3) Halina Adamek,
4) Józefa Chylaszek - Waligóra,
5) Czesława Warsińska,
6) Halina Jarosz,
7) Zofia Cichy,
8) Dawid Dudek,
9) Wojciech Dziąba,
10) Barbara Sowa,
11) Rada Rodziców Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Chełmku,
12) Justyna Szewczyk,
13) Dominika Guja,
14) Martyna Kobus,
15) Tatiana Balcerek,
16) Jakub Puchała,
17) Przemysław Niemczyk,
18) Marta Homoncik,
19) Zespół Śpiewaczy „MALWA”,
20) Bożena Pactwa,
21) Radosław Gorczyński,
22) Piotr Ficek,
23) Katarzyna i Janusz Kuras,
24) Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmku,
25) Samorządowy Zespół Szkół nr 1 w Chełmku,
26) Samorządowy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Chełmku,
27) Samorządowy Zespół Szkół w Bobrku,
28) Samorządowy Zespół Szkół w Gorzowie,
29) Katarzyna i Jacek Balcerek,
30) Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Chełmku.
Kolejnym wyróżnieniem wręczanym przez Burmistrza Chełmka była nagroda "Zwyczajny – Niezwyczajny 2024". Nagroda ta jest wyrazem szczególnego i szczerego uznania oraz podziękowania za godną naśladowania postawę, aktywność oraz zaangażowanie w sytuacji kryzysowej.
W tym roku nagroda ZWYCZAJNY – NIEZWYCZAJNY została przekazana osobom i instytucjom, które nie zastanawiając się, pośpieszyły z pomocą tam, gdzie była ona potrzebna. Wykazały się zaangażowaniem i determinacją w swoim działaniu. Towarzyszyła im empatia, wrażliwość, chęć niesienia dobra i pomocy drugiemu człowiekowi. Nagrodzone osoby i przedsiębiorcy zaangażowali się w akcję pomocy dla osób poszkodowanych podczas wrześniowej powodzi w Paczkowie na Dolnym Śląsku.
W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy wnieśli wkład w akcję niesienia pomocy powodzianom. Mieszkańcy Naszej Gminy pokazali jak wielkie mają serca, czego możemy być dumni.
Nagrodę "Zwyczajny – Niezwyczajny 2024" otrzymali:
1) Przedsiębiorstwo ENWOS sp. z o.o.,
2) Pan Leonard Postupalski,
3) Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Chełmku,
4) Firma SZAN sp. z o.o. w Chełmku,
5) Pani Agnieszka Smółka - reprezentantka OSP w Chełmku,
6) Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrku,
7) Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzowie.
"Otwarte Serca" to nagroda Burmistrza Chełmka przyznawana osobom i podmiotom niosącym pomoc, działającym na rzecz potrzebujących Mieszkańców gminy Chełmek oraz udzielającym im wsparcia materialnego i psychicznego. Ta statuetka to symboliczny wyraz wdzięczności za poświęcenie i oddanie dla innych. W tym roku za serce okazane dla Mieszkańców Naszej Gminy nagrodę otrzymali:
- Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Pracowników KWK PIAST z siedzibą w Bieruniu,
- Firma Usługowo Handlowa „DIAGNOZA” z Jaworzna.
„Złota Sakiewka” to nagroda, która symbolizuje szczodrość i ma na celu podziękowanie wszystkim osobom za to, że potrafią przekazywać innym dar swojego serca. Gala nosi nazwę właśnie od tej nagrody. Jest ona wyrazem podziękowań Samorząd Chełmka wszystkim, którzy w 2024 roku finansowo przyczynili się do realizacji wielu przedsięwzięć w naszej gminie. W roku 2024 łączna kwota przekazana dla organizacji pozarządowych oraz instytucji działających na obszarze gminy Chełmek wyniosła ponad 198 tysięcy złotych.
Dziękujemy wszystkim sponsorom, a 5 podmiotom, które przekazały najwyższe kwoty zostały wręczone „Złote Sakiewki 2024”. Były to:
1) Przedsiębiorstwo Metali Nieżelaznych „BOBREK” s.j.,
2) Krystian Kania MEBLE KANIA,
3) Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „Siódemka”,
4) Firma „BREMBO POLAND” sp. z o.o.,
5) Państwo Urszula i Marcin Gałgan.
Główną nagrodą wręczoną przez Burmistrza Chełmka był medal „Za zasługi dla rozwoju Gminy Chełmek”. Po raz pierwszy odznaczenie to zostało przyznane w 2004 roku. Poprzez nagrodę laureaci doceniani są za szczególny wkład w rozwój Naszej Gminy w różnych dziedzinach życia gospodarczego, społecznego, sportowego, kulturalnego.
W tym roku medalem zostali uhonorowani:
- Biblioteka Publiczna Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku,
- Pani Józefa Ostrowska.
Biblioteka Publiczna Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku to placówka krzewiąca kulturę, czytelnictwo i edukację w lokalnym środowisku naszej gminy od ponad 50 lat. Korzenie chełmeckiej biblioteki sięgają końca XIX wieku. Od 2020 roku w efekcie realizacji projektu rewitalizacji miasta funkcjonuje ona w nowoczesnym obiekcie - „Przestrzeni słowa i spotkania”. W swoich strukturach ma dwie filie biblioteczne w sołectwie Gorzów i Bobrek. Biblioteka Publiczna MOKSiR dysponuje nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi pomieszczeniami, służącymi do różnorodnych działań edukacyjnych, artystycznych i społecznych. Posiada dostęp do internetu, sprzęt multimedialny oraz salę konferencyjną. Umożliwia swoim użytkownikom dostęp do elektronicznego katalogu bibliotecznego. Oprócz statutowych działań gromadzenia, opracowywania i udostępniania materiałów bibliotecznych, prowadzi bardzo bogatą działalność kulturalną i edukacyjną. Jest inicjatorem i realizatorem blisko 300 wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych w skali roku, skierowanych do szerokiego spektrum odbiorców.
Pani Józefa Ostrowska jest osobą bardzo mocno związaną z życiem społecznym i artystycznym gminy Chełmek oraz samorządem lokalnym. Wiele lat była pracownikiem Urzędu Miejskiego w Chełmku, a także przez dwie kadencje w latach 2006 – 2014 Radną Rady Miejskiej w Chełmku. Pani Józefa przez długie lata związana była również z Ogródkami Działkowymi „Czerwony Kapturek” w Chełmku. Pełniła funkcję Prezesa, zasiadała również w zarządzie tego stowarzyszenia. Dzięki jej staraniom, na terenie ogródków, powstał budynek administracyjno – biurowy, który ułatwia codzienne funkcjonowanie stowarzyszenia. Jest wieloletnim członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Chełmku, a od roku 2019 do chwili obecnej pełni funkcję Prezesa tego stowarzyszenia i kontynuuje działania na rzecz promowania twórczości artystycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych organizując warsztaty malarskie, rzeźbiarsko – malarskie, ceramiczne i rękodzielnicze. Była koordynatorem organizacji obchodów 40 – lecia RSTK, które odbyły się 2024 roku.
Członkowie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Chełmku obecni na gali.
Tegoroczną uroczystość „Złotych Sakiewek” uświetnił występ artystyczny zespołu „Ksenia Dream Time”.