Dzień Solidarności i Wolności
Corocznie w dniu 31 sierpnia obchodzimy w Polsce święto państwowe na cześć upamiętnienia podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku.
Ustanawiając Dzień Solidarności i Wolności ustawą w 2005 r. Sejm RP uhonorował i upamiętnił wysiłek naszych obywateli podczas walki o wolność i niepodległość w 1980 roku. Ten wspólny zryw wielu milionów Polaków zapoczątkował proces upadku komunizmu w Polsce, a później w Europie Środkowej. W dniu 30 sierpnia 1980 r. w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku i 3 września w Jastrzębiu – Zdroju doszło do podpisania porozumień z komitetami strajkowymi, w ramach których Rząd zobowiązał się do realizacji 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Spośród nich najważniejszym była zgoda na utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, na czele którego stanął Lech Wałęsa.
My Polacy możemy być dumni, że zapoczątkowane przez nas zmiany doprowadziły do upadku bloku komunistycznego, a następnie do odzyskania niepodległości przez państwa w Europie Środkowej i Wschodniej.
W tym roku obchodzona jest 44. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”.
„Ażeby mogły zostać podjęte jakiekolwiek konstruktywne działania, strach musiała przezwyciężyć odwaga, którą pomagał umacniać nastrój przyjaźni, wspólnoty, gotowości udzielania wzajemnej pomocy i wsparcia.”
(Tekst pochodzi z numeru 12/2018 „Biuletynu IPN”).
Niech cytat ten będzie dzisiaj przesłaniem do osobistego upamiętnienia tych wydarzeń.
Z powodu trwających prac związanych budową wieży widokowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego na wzgórzu Skała (realizowanych przy udziale finansowym środków pochodzących z programu wieloletniego pod nazwą „Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy – etap VI 2021–2025”), nie odbędą się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Grunwaldzkim w Chełmku.