Zakaz używania starych kotłów na paliwo stałe
Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, od 1 maja 2024 r. zaczął obowiązywać zakaz używania kotłów grzewczych poniżej 3 klasy. Jeżeli właściciel budynku nie dokonał jeszcze wymiany kotła, należy to bezzwłocznie uczynić. Jeżeli kocioł został wymieniony należy to zgłosić wypełniając deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (deklaracja dostępna w Urzędzie Miejskim w Chełmku lub na stronie internetowej https://zone.gunb.gov.pl/pl).
Stary kocioł można wymienić na: pompę ciepła, kocioł gazowy, kocioł na pellet, kocioł na węgiel lub drewno spełniający normy ekoprojektu z automatycznym podajnikiem (wyjątkiem są kotły zgazowujące paliwo).
Gmina jest zobowiązana do przeprowadzania planowych oraz interwencyjnych kontroli źródeł ogrzewania w budynkach jednorodzinnych. Jeżeli podczas kontroli zostanie jednoznacznie stwierdzone, że jest użytkowany kocioł na paliwo stałe, niespełniający wymogów uchwały antysmogowej do ogrzewania budynku, czy też do przygotowania ciepłej wody użytkowej, sprawa może być skierowana na policję o ukaranie mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o nałożenie kary grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.
Przypominamy również o możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” WFOŚiGW w Krakowie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację budynku.
W Urzędzie Miejskim w Chełmku zlokalizowany jest gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, ul. Krakowska 11, 32-660 Chełmek, pok. 15, tel. 33 844 90 30.
Ponadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił w województwie małopolskim pierwszy w Polsce „Pilotażowy Program Operatorzy w Programie Czyste Powietrze”. Operatorem działającym w Gminie Chełmek jest Pan Sławomir Januszyk z firmy Energia Plus Sp. z o.o., nr telefonu 795 208 300. Operator bezpłatnie pomaga mieszkańcom w określeniu zakresu rzeczowego prac remontowych niezbędnych do realizacji w budynku, wspomaga mieszkańców w pozyskaniu środków na wymianę kopciuchów i termomodernizację oraz przeprowadzeniu i rozliczeniu zrealizowanych zadań.