Informacja
W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców dotyczącymi uprawnionego kominiarza do dokonywania czyszczenia przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych informuję, że Gmina nie zleca usługi czyszczenia przewodów kominowych w budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych nie stanowiących własności Gminy Chełmek. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Nie ma również możliwości wskazania kominiarza, który może na terenie danej gminy dokonywać kontroli. Każda osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia w tym zakresie ma prawo wykonywać czynności.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zobowiązanym do czyszczenia kominów i dbania o stan techniczny przewodów kominowych jest właściciel lub zarządca nieruchomości. Czyszczenia przewodów kominowych może dokonywać czeladnik lub mistrz kominiarski, natomiast kontroli stanu technicznego przewodów kominowych może dokonywać wyłącznie osoba posiadająca kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby, które mają uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności. W celu zweryfikowania uprawnień osoby, która chce przeprowadzić czyszczenie przewodów kominowych należy żądać przedstawienia dyplomu mistrzowskiego i zwrócić się do osoby, która go wystawiła celem sprawdzenia autentyczności dokumentu. Każdorazowo kominiarz powinien posiadać identyfikator, który zawiera imię, nazwisko oraz numer pod jakim osoba widnieje w rejestrze mistrzów kominiarskich Korporacji Kominiarzy Polskich Stowarzyszenia Zawodowego lub powinien okazać się zaświadczeniem o zdanym egzaminie czeladnika lub mistrza kominiarskiego. Po przeprowadzeniu kontroli technicznej przewodów kominowych osoba wykonująca czynności powinna wystawić dokument pokontrolny, natomiast po czyszczeniu przewodów kominowych potwierdzenie zakresu wykonanych prac.
Odnosząc się do sposobu udokumentowania opłaty za dokonane czynności zgodnie z prawem podatkowym podmiot prowadzący działalność gospodarczą i jednocześnie będący czynnym podatnikiem VAT ma zawsze obowiązek wystawienia faktury na rzecz innego podatnika, natomiast podmiot będący zwolniony z VAT, co do zasady nie ma obowiązku wystawiania faktury, a potwierdzeniem wykonania usługi jest rachunek. Każdorazowo zarówno na fakturze, jak również na rachunku widnieć powinno imię, nazwisko oraz dane wystawcy. Na podstawie tych danych istnieje możliwość weryfikacji wystawcy poprzez sprawdzenie w ogólnodostępnym Rejestrze CEIDG lub Rejestrze KRS.