30. rocznica wyborów samorządowych
Szanowni Mieszkańcy,
27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe, które wprowadziły nowy porządek administracyjny w Polsce. W celu uczczenia tego wydarzenia corocznie w tym dniu obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego.
Idea budowy nowego ładu narodziła się podczas pierwszego zjazdu Solidarności w dokumencie pod tytułem „Samorządna Rzeczypospolita”. W oparciu o ten dokument powstały analizy i rozprawy wielu ekspertów. Jednym z najważniejszych z nich był profesor Michał Kulesza.
Należy podziwiać ludzi, którzy wówczas mieli tak kreatywną wyobraźnię i zaprojektowali zręby nowego modelu państwa. Decentralizacja, która nastąpiła w 1990 roku poprzez sukcesywne przekazywanie zadań do samorządów doprowadziła do sytuacji w której ludzie żyjący we wspólnotach gminnych sami określali swoje potrzeby i priorytety w zadaniach inwestycyjnych.
W 1999 r. została wprowadzona kolejna reforma administracyjna, w ramach której utworzono 16 województw, których głównym wyzywaniem jest prowadzenie polityki regionalnej. Powstały również powiaty, które przejęły zadania z urzędów rejonowych oraz nadzór nad szpitalami, oświatą, domami pomocy społecznej, urzędami pracy i innymi zadaniami wykraczającymi ponad działania gmin.
Szanowni Państwo funkcjonowanie Samorządu w Chełmku rozpoczęło się w momencie bardzo trudnego procesu transformacji, który w sposób szczególny dotknął przemysł lekki – w tym Południowe Zakłady Przemysłu Skórzanego „Chełmek” S.A., w których pracowało około 7 000 osób. Niestety brak sensownego programu osłonowego doprowadził do ogłoszenia upadłości zakładu w 2003 r. Na bazie terenu zajętego przez zakład powstała strefa przemysłowa, w której obecnie funkcjonuje kilkanaście dużych zakładów i kilka mniejszych zatrudniających obecnie około 2500 pracowników.
Przez minione 30 lat przeprowadziliśmy nieprawdopodobną ilość inwestycji budując tak naprawdę Chełmek, Bobrek i Gorzów od nowa. Powstały trzy nowe mosty, wały przeciwpowodziowe wzdłuż Wisły i Przemszy, dziesiątki kilometrów dróg i chodników wraz z ich oświetleniem, wiele parkingów. Zbudowaliśmy od podstaw cały system kanalizacji z przepompowniami, gruntownie zmodernizowaliśmy szkoły i przedszkola, domy kultury, kino, przychodnię zdrowia, remizy OSP, obiekty sportowe w Gorzowie i Bobrku, korty tenisowe wraz z nowo wybudowanym Centrum Sportowym. Wybudowaliśmy cztery przyszkolne sale gimnastyczne, halę sportową, bibliotekę i żłobek w Chełmku, wiele miejsc do rekreacji i spędzania czasu wolnego takich jak Park Rodzinny w Chełmku oraz takie przestrzenie w Bobrku i Gorzowie. Dzięki aktywności wspólnot mieszkaniowych bloki zyskały nowoczesny i estetyczny wygląd, podobnie jak domy jednorodzinne, o których wygląd i estetykę dbają ich właściciele.
Jak widzicie Państwo z powyższego zestawienia – zrealizowanych zadań było dużo, chociaż wszystkie trudno wymienić. Zdaję sobie sprawę, że istnieje jeszcze wiele potrzeb i zadań, które należy w przyszłości zrealizować. Wraz z rozwojem i zmianami rosną też nasze potrzeby. Musimy wszyscy bezspornie przyznać, że był to dobry i bardzo twórczy czas dla Naszej Gminy.
Obecne warunki życia, pracy, nauki i wypoczynku naprawdę są na wysokim poziomie. Jest to zasługą wielu ludzi, którzy na co dzień pracują i żyją w Naszej Gminie. Dlatego bardzo dziękuję każdemu z Was za włożony wkład w budowę naszej Małej Ojczyzny.
W sposób szczególny dziękuję Radnym wszystkich VIII kadencji, moim poprzednikom, którzy pełnili funkcję Burmistrza Chełmka, a także wszystkim byłym i obecnym pracownikom samorządowym.
Pomimo obecnego trudnego czasu pandemii jestem przekonany, że mamy powody do uśmiechu i odrobiny zadowolenia z okazji 30-lecia budowy naszej Małej Ojczyzny
Z wyrazami szacunku
Burmistrz Chełmka
Andrzej Saternus
Z inicjatywy Gazety Krakowskiej odbyła się debata pod tytułem „30-lecia samorządów w Polsce”, w której brałem udział. Dla zainteresowanych, którzy chcieliby ją obejrzeć poniżej podajemy link:
https://www.youtube.com/watch?v=QKyfyDda87E&feature=youtu.be
Poniżej przedstawiamy Państwu zdjęcia wybranych, zrealizowanych inwestycji na obszarze Gminy Chełmek:
Budynek biblioteki w Chełmku przed rewitalizacją |
Budynek biblioteki w Chełmku po rewitalizacji |
Wnętrze biblioteki - kawiarnia
Kino Iluzja - sala kinowa
Centrum Sportowe w Chełmku
Dom Baty w Chełmku
Muszla koncertowa w Chełmku
Przebudowany układ komunikacyjny na obszarze rewitalizacji w Chełmku
Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmku
Żłobek w Chełmku – obchody 1. roku działalności |
Budynek żłobka w Chełmku |
Przestrzeń rekreacyjno-sportowa przy ul. Brzozowej w Chełmku
Przestrzeń rekreacyjno – sportowa w Bobrku
Przestrzeń rekreacyjno – sportowa w Gorzowie
Budowa drogi dojazdowej do strefy przemysłowej w Chełmku
Panorama przedstawiająca efekt zrealizowanego projektu rewitalizacji obok Urzędu Miejskiego w Chełmku.