I Rajd Konny
Ułani podążyli droga ucieczki rtm. Pileckiego
W piątek 1 maja ponad 20 ułanów uczestniczyło w I Rajdzie Konnym śladami ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. Trasa pomiędzy Muzeum Auschwitz i Alwernią wiodła także przez Bobrek. Wydarzenie zorganizowały: Stowarzyszenie Auschwitz Memento / Akcja Projekt: Pilecki oraz Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji Kawalerii im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie.
Rajd rozpoczął się od zapalenia zniczy pod „Ścianą Straceń" na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Uczestnicy wałami nad Sołą przejechali do Bobrka, gdzie pod domem ludowym zorganizowano pierwszy postój. Wcześniej jednak mieszkańcy Bobrka i okolic mieli okazję dowiedzieć się więcej o postaci rotmistrza oraz zobaczyli film „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego", zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. I Rajd Konny zakończył się wspólnym nabożeństwem majowym w Klasztorze oo. Bernardynów w Alwernii.
Witold Pilecki ps. „Witold", „Druh"; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski", „Tomasz Serafiński", „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński"; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) - rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.
Pilecki z Redzejem i Ciesielskim zbiegli z obozu KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką w pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał dla władz Armii Krajowej swój pierwszy raport z Auschwitz.