Informacja dotycząca utrzymania rowów melioracyjnych

prawo paragrafy

Szanowni Państwo,
w związku z pojawiającymi się problemami związanymi z właściwym spływem wód w rowach melioracyjnych zlokalizowanych na terenie naszej Gminy, informuję, że konserwacja i bieżące utrzymanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych w należytym stanie umożliwiającym swobodny przepływ wód jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, na której urządzenia takie się znajdują.
Obowiązek ten wynika wprost z art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 239 poz. 2019 z poźn. zm.), który brzmi następująco: „Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej - do tej spółki”.

Czytaj dalej

Goście z Leinefelde-Worbis dobrze wspominają wizytę w Polsce

2017.04.27.wspomnienie
Kilka dni temu zakończył się już ósmy projekt edukacyjny w ramach partnerskiej współpracy Gminy Chełemek i Leinefelde-Worbis (Turyngia, Niemcy). W dniach od 8 do 13 kwietnia grupa 39 młodych Niemców i Polaków miała okazję zobaczyć miejsca pamięci o ważnych wydarzeniach w Polsce, porozmawiać z Panią Haliną Birenbaum oraz budować wzajemną relację. Kilka dni temu na portalu „Eichsfelder Nachrichten” pojawił się artykuł, w którym goście z Niemiec bardzo dobrze wspominają wizytę w Polsce. Opisują między innymi miejsca, które zobaczyli a także przytaczają słowa Burmistrza Andrzeja Saternusa, który podczas wspólnego obiadu podkreślał znaczenie tej współpracy młodzieży i zachęcał do budowania dobrych relacji. Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Od ćwierć wieku śpiewają na Trzepaku

2017.04.26.trzepak
To prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych festiwalów piosenki. Mowa oczywiście o Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Podwórkowej „Trzepak”, który w miniony weekend obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. Jedną z najpiękniejszych chwil spotkania, a dla wielu osób także najbardziej wzruszającą, była projekcja filmu z konkursu z 1995 roku. Nie obyło się także bez koncertu Kręgu Instruktorskiego „Widnokręgi” oraz nagród dla najlepszych. /Zdjęcia: Paweł Waligóra/

Czytaj dalej

Wspólnymi siłami posprzątają las Kamionka - ZMIANA DATY

2017.04.27.sprzataneMiejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku ponownie organizuje obywatelską akcję sprzątania miejsc w naszej Gminie. Z powodu niesprzyjającej pogody sprzątanie zostało przeniesione na 4-5 maja w godzinach od 9 do 17. W te dni pracownicy ośrodka zapraszają do wspólnego porządkowania lasu Kamionka, gdzie obok nieczynnego wysypiska śmieci planowane jest utworzenie plenerowej ekspozycji obiektów militarnych z czasu II Wojny Światowej. Uczestnicy zapewnione mają rękawice, narzędzia, ciepłą kawę i miłą atmosferę. Zachęcamy do włączenia się do tej ważnej akcji.

Czytaj dalej

Nauczą się czytać znaki na autostradzie życia swoich dzieci

2017.04.26. warsztaty
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza wszystkich rodziców dzieci w wieku od 6 do 8 lat (i nie tylko) na darmowe spotkanie informacyjno-warsztatowe z pedagogiem Katarzyną Linchard. Zajęcia „Uczę się czytać znaki na autostradzie życia moich dzieci” organizowane są w ramach projektu "Małymi krokami przez świat". Pierwsze spotkanie odbyło się 19 kwietnia. Najbliższe zaplanowane zostało na środę 26 kwietnia o godzinie 17 w siedzibie MOKSiR. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy.

Czytaj dalej

Dolina Soły - ogłoszenie o naborze wniosków 3/2017

baner lgd

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Soły" ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy z zakresu wzmocnienie kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych, w ramach poddziałania19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Więcej informacji pod adresem: http://dolinasoly.eu/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-nr-3-2017

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

2016.11.15.szczepienieMałopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 22 do 30 kwietnia 2017 roku na terenie województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Akcja będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych i wykonana poprzez rozrzucenie szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie.
W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
1) Nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
2) Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
3) Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Czytaj dalej

Charytatywna zbiórka trafiła do wychowanków Domu Dziecka

2017.04.21.akcja
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi wspaniałym akcentem zakończyła się akcja charytatywna dla wychowanków Domu Dziecka im. Kornela Makuszyńskiego w Oświęcimiu, zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miejską w Chełmku. Przez ponad miesiąc uczniowie i rodzice przynosili do szkół liczne produkty, przydatne każdego dnia w domu dziecka, w tym między innymi zabawki, gry, żywność długoterminową, słodycze i wiele, wiele innych. W czwartek grupa zaangażowanych osób wspólnymi siłami zapakowała i dostarczyła do placówki wszystkie zebrane artykuły. A pracy było bardzo dużo, ponieważ akcja przekroczyła wszelkie oczekiwania! Dostarczenie tych rzeczy nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc pracowników Wodociągów Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Chełmku, którzy nie tylko udostępnili swój samochód wraz z przyczepą, ale także pomogli pakować i nosić zebrane artykuły.

Czytaj dalej

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
42 8110 1023 2006 0300
1283 0009

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i Spółki Gminne

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 30 Kwiecień 2017    |    Imieniny obchodzą: Marian, Katarzyna, Jakub