• monitoring powietrza   Kliknij w mapkę aby wejść na stronę    http://powietrze.malopolska.pl/prognozy/

baner aktualnosci

baner ogloszenia

baner gison

baner zalatw sprawe

baner zagrozenia

baner sprzedaz nieruchomosci

baner rewitalizacja

baner program oddluzeniowy

baner cmentarz

baner fundusze

baner dlugi pop

„Przynieśliśmy chleb chrupiący, pachnący polem...”

2018.08.17. dożynki
„Przynieśliśmy chleb chrupiący, pachnący polem,wypieczony z pierwszej mąki białej, wyrośnięty w starej dzieży. Niech smakuje wszystkim i niech będzie zawsze świeży. Połamiemy go w kawałki, posypiemy solą, niech to będzie nasz opłatek i zawita w każdym domu. Niech przyniesie nam dostatek, Boży owoc pracy naszych dłoni”. Dożynki to przepiękna tradycja, która wciąż kultywowana jest w naszej gminie. Także w tym roku najpierw mieszkańcy Gorzowa a kilka dni później Bobrka przynieśli do kościoła tegoroczne plony a później hucznie świętowali dobrą zabawą. Jak tradycja nakazuje nie zabrakło uczciwego dzielenia się chlebem, pokazów tanecznych i występów śpiewaczych w wykonaniu lokalnych zespołów, pięknych wieńców dożynkowych oraz zabawy tanecznej. Korzystając z okazji Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus w towarzystwie sołtysów poszczególnych sołectw nagrodził osoby, które poprzez swoją pracę szczególnie dbają o piękny wygląd naszych miejscowości. /Fotorelacja: Paweł Waligóra/

Czytaj dalej

LGD Dolina Soły zaprasza do udziału w projekcie

2018.05.28. dolina
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Soły” wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Lokalną Grupą Działania „Wadoviana” oraz Stowarzyszeniem Lokalną Grupą Działania „Dolina Karpia” zaprasza do udziału w działaniach mających na celu wymianie wiedzy oraz doświadczeń, aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich oraz podniesienie poziomu wiedzy i świadomości na temat zasobów dostępnych na obszarze partnerów realizowanych w ramach projektu: "Wykorzystanie zasobów lokalnych szansą na rozwój Małopolski Zachodniej" finansowanego ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020. Przedmiotem operacji jest organizacja 3 wyjazdów studyjnych, 2 konferencji oraz druk 1 publikacji w następujących obszarach tematycznych : - turystyka historyczna i sakralna obszarów wiejskich (konferencja, wizyta studyjna, publikacja) - upowszechnianie wiedzy oraz rezultatów działań w zakresie ekomuzeów oraz marki lokalnej(wizyta studyjna) - wsparcie przedsiębiorczości w zakresieprzetwórstwa lokalnego i sprzedaży produktów (wizyta studyjna, konferencja).

Szczegóły dostępne są tutaj.

39 nowych miejsc parkingowych za ponad 266 tysięcy złotych

2018.08.07. parking 1
39 nowych miejsc postojowych o powierzchni 505 metrów kwadratowych, 3 miejsca dla niepełnosprawnych, 362 metry kwadratowe powierzchni manewrowej - za ponad 266 tysięcy złotych na ulicy Powstańców Śląskich w Chełmku powstał nowy parking dla samochodów, z którego mieszkańcy mogą korzystać od kilku dni. Nie zabrakło tam utwardzenia terenu, budowy chodnika oraz kanalizacji deszczowej o długości 55 metrów. "Wybudowaliśmy nowe miejsca postojowe obok już istniejących, dzięki czemu poszerzyliśmy możliwość parkowania pojazdów w okolicach bloków przy ulicy Powstańców Śląskich. Jest to nasz kolejny projekt, który polepsza możliwości parkingowe w naszej gminie, co jest dla nas bardzo ważne - mówi burmistrz Chełmka Andrzej Saternus. Włodarz gminy regularnie doglądał postępów prac oraz dokonał odbioru zrealizowanej inwestycji.

Czytaj dalej

Jak przetrwać upał i bezpiecznie spędzić wakacje?

UPAŁ

Rozpoczął się upragniony okres w roku. Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów, dla wszystkich dzieci i młodzieży nadchodzi tak wyczekiwany czas - WAKACJE. Rozpoczyna się sezon urlopowy, wielu z Nas wyjeżdża na wypoczynek na terenie kraju, czy też za jego granicą. 

Korzystając z czasu wolnego należy jednak pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Każdy powinien zwracać uwagę na różnego rodzaju zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia. Poniżej możecie Państwo zapoznać się z podstawowymi poradami dotyczącymi planowania bezpiecznego urlopu oraz postępowania w czasie upałów. /źródło: www.rcb.gov.pl/

 JAK PRZETRWAĆ UPAŁY

 PORADNIK URLOP

 PORADNIK UPAŁ

Burmistrz sprawdził postępy najważniejszych inwestycji w gminie

2018.07.25. inwestycje 1
Gmina Chełmek zmienia się bardzo pozytywnie. Wszystko za sprawą licznych inwestycji, które już rozpoczęły lub rozpoczną się wkrótce na terenie Chełmka, Gorzowa i Bobrka. Warto przypomnieć, że trwają prace, związane chociażby z budową żłobka, „skweru dzieci i młodzieży” połączonego ze Skate Parkiem czy tak zwanej „Przestrzeni spotkania i rekreacji w Gorzowie”. Suma tylko tych inwestycji przekracza kwotę aż 6,3 mln złotych, a nasza gmina pozyskała na nie dofinansowanie w kwocie ponad 3,13 mln złotych. Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus regularnie odwiedza place budowy gminnych inwestycji. W minionym tygodniu sprawdził postępy wcześniej wymienionych inwestycji, rozmawiał z wykonawcami oraz korzystając z okazji rozmawiał na ten temat z napotkanymi mieszkańcami.

Czytaj dalej

Ponad 4,3 mln zł popłynie do Chełmka - umowa na drogę w Strefie Przemysłowej podpisana

2018.07.11. umowa strefa
Pobiegnie od ulicy Mickiewicza do ulicy Przemysłowej, będzie mieć ponad 1,43 km i przyczyni się w znacznym stopniu do rozwoju Strefy Przemysłowej, a co za tym idzie poszerzenia liczby firm, działających w Chełmku. 10 lipca Andrzej Saternus – burmistrz Chełmka oraz Zofia Kaleta – skarbnik podpisali wspólnie umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, gwarantującą pozyskanie dotacji na ten cel w wysokości aż 4 387 265,44 zł. Całość projektu szacowana jest na ponad 6,2 mln złotych. Jest to kolejne przedsięwzięcie, które uzyskało wysoką ocenę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dla przypomnienia w tym roku nasza gmina otrzymała między innymi dofinansowanie w wysokości prawie 11,5 mln złotych na realizację projektu rewitalizacji.

Czytaj dalej

Trwają kolejne inwestycje drogowe

2018.08.13. Inwestycje 1
W gminie Chełmek trwają kolejne inwestycje drogowe. W minionym tygodniu postęp prac sprawdził burmistrz Andrzej Saternus. Pierwszą z nich jest przedłużenie ulicy Paprotnik w Chełmku wraz z odwodnieniem oraz placem do zawracania. Prace obejmują budowę odcinka drogi o długości 223 metrów, poboczy, rowu, przykanalika oraz remont sieci kanalizacji deszczowej. Koszt budowy wynosi 524 606,32 zł. Planowany termin zakończenia to 14 września. Wykonawcą jest FRANTOM Budownictwo Sp. z o.o. spółka komandytowa.

Inną inwestycją jest budowa sześciu miejsc parkingowych o wymiarach 2,5m x 5m tuż przy Samorządowym Zespole Szkół nr 1 w Chełmku. Zadanie obejmuje remont jezdni manewrowej, zjazdu, chodników wzdłuż elewacji budynku. Projekt obejmuje także utwardzenie terenu, modernizację ogrodzenia oraz budowę i remont barier ochronnych. Warto także przypomnieć, że w tej okolicy prowadzone są także prace, związane z budową kanalizacji sanitarnej. Koszt przedsięwzięcia to 327 tysięcy złotych. Wykonawcą jest firma DROG BIT.

Czytaj dalej

Konrad Cupiał walczy o tytuł najprzystojniejszego Polaka. W minionym tygodniu gościł u Burmistrza Chełmka

2018.08.06. Konrad 1
Ma 24 lata, 183 centymetry wzrostu i już pod koniec roku może zostać najprzystojniejszym mężczyzną w Polsce. Konrad Cupiał z Chełmka najpierw zrobił furorę w konkursie na Mistera Beskidów, następnie gładko przemknął przez połfinały, w któych zakwalifikował się do ścisłej 18 konkursu Mistera Polski. Mieszkańcy naszej gminy bardzo mocno kibicują Konradowi, podkreślając jak symaptycznym jest człowiekiem. W minonym tygodniu Konrad spotkał się z Burmistrzem Chełmka Andrzejem Saternusem, który korzystając z okazji wręczył młodemu chełmkowianinowi upominek, który może przydać mu się w nauce i dalszej pracy. Podczas spotkania włodarz gminy dopytywał o przebieg konkursu na Mistera Polski oraz dalszych planach życiowych Konrada. Życzył także powodzenia nie tylko w tej pięknej przygodzie, która właśnie trwa, ale także w życiu osobistym. 

Czytaj dalej

Dowóz uczniów niepełnosprawnych do szkół - spotkanie

2018.07.25.dowoz
We wtorek 28 sierpnia o godz. 9.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Chełmku odbędzie się spotkanie z rodzicami w sprawie organizacji dowozu uczniów niepełnosprawnych do szkół specjalnych w roku szkolnym 2018/2019. Podczas spotkania będzie możliwość wypełnienia i złożenia wniosku o organizację dowozu.

Gmina Chełmek po raz 5. z dofinansowaniem na wymianę starych pieców węglowych

2018.07.13. piece
Szanowni Państwo,

Dziś (piątek) na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie pojawiły się wyniki naboru wniosków w ramach „Programu Ograniczani Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego – edycja 2018”. Bardzo miło mi poinformować, że gmina Chełmek po raz piąty z rzędu znalazła się wśród gmin, które otrzymały dofinansowanie na wymianę starych kotłów węglowe na nowe – ekologiczne (posiadające certfikat ecodesign), gazowe oraz przyłącza do sieci ciepłowniczej. Zgodnie z wynikami nasz projekt pod nazwą „Program Ograniczania Niskiej Emisji na terenie Gminy Chełmek – etap V” otrzymał kwotę 290 tysięcy złotych na ten cel. Ta informacja cieszy tym bardziej, że jesteśmy jedną z nielicznych gmin, które już od kilku lat regularnie prowadzą program dofinansowań wymiany starych kotłów węglowych. 

Więcej szczegółów, między innymi o terminie podpisywania umów przekażemy Państwu w przyszłym tygodniu. Listę rankingową WFOŚiGW w Krakowie można znaleźć tutaj: Wyniki naboru wniosków w ramach Programu dofinansowania zadań ze środków WFOŚiGW w Krakowie realizowanych przez Gminę w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego” – edycja 2018

Z wyrazami szacunku,
Andrzej Saternus
Burmistrz Chełmka

Najmłodsi spędzają czas na półkoloniach

2018.07.06. polkolonie 1
Wakacje trwają w najlepsze, jednak najmłodsi nie mają powodów do nudy. W naszej gminie trwa bowiem I turnus półkolonii, zorganizowanej prze Świetlicę Środowiskową w Chełmku przy wsparciu finansowym gminy Chełmek. Zajęcia wkroczyły właśnie w półmetek. Do tej pory 92. uczestników w 7 grupach czynnie spędza każdy wakacyjny dzień. Turnus zapoczątkowała ekologiczna wersja smoka wawelskiego w wykonaniu aktorów ze Studia Teatralnego „Sztuka” . Przedstawienie było inspiracją dla wszystkich grup do wykonania „Smoga Wawelskiego”, a tym samym do utrwalenia zasad przeciwdziałania zanieczyszczaniu środowiska. Dzieci uczestniczyły również w wyjazdowych warsztatach na Zamku w Lipowcu oraz poznały tajniki gry w kręgle. Najważniejsze jednak, że większość swojego czasu spędzają na zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Następny tydzień przyniesie również dużo ciekawych, wyjazdowych atrakcji.

Czytaj dalej

obrazek-klawisz do galerii zdjęć
Powierzchnia gminy: 2 732,1 ha
2732 ha

obrazek-klawisz do filmu prezentującego Gminę Chełmek


Liczba ludności (IV kwartał 2016 r.): 12 767
12 767

obrazek-klawisz do wirtualnego spaceru


Inwestycje łącznie (plan na 2017 rok): 8 746 400,83 PLN
8 746 400,83 PLN

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
72 1020 2528 0000 0902 0475 8985

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i Spółki Gminne

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 17 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek