324 miliony złotych na modernizację linii kolejowej z Oświęcimia do Trzebini

2017.02.09.linia
Szanowni Państwo,

W środę 8 lutego odbyło się kolejne spotkanie w sprawie modernizacji linii kolejowej z Oświęcimia do Trzebini, przebiegającej przez Gminę Chełmek. W jego trakcie przedstawiciel Polskich Kolei Państwowych przekazał nam informację, że na realizację tego zadania zabezpieczono aż 324 miliony złotych. W ramach tej inwestycji planowane jest gruntowne przebudowanie dwóch torów oraz wszystkich wiaduktów, istniejących na tej trasie. Ten cel, jak już wcześniej informowałem, został wpisany do „Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku”.

Na terenie Chełmka zmodernizowane zostaną między innymi: wiadukt przy ulicy Brzozowej oraz wiadukt przy ulicy Oświęcimskiej w Gorzowie, które zostaną podwyższone oraz poszerzone do szerokości dwóch jezdni, przebudowany zostanie także przejazd kolejowy na ulicy Krakowskiej. Całość prac będzie przeprowadzona w metodą „projektuj i buduj”.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem prace projektowe rozpoczną się już w tym roku. Przeprowadzona zostanie procedura przetargowa oraz podpisana zostanie umowa. W 2018 roku przygotowana zostanie pełna dokumentacja. Prace na trasie rozpoczną się w 2019 roku i w dwóch etapach potrwają do 2021 roku.

Warto w tym miejscu nadmienić, że trwają już pracę na innym odcinku, z Krakowa do Katowic, które powinny zakończyć się w 2020 roku. Po zrealizowaniu tych inwestycji droga do największych miast w naszym regionie, w tym przede wszystkim do stolicy Małopolski, powinna skrócić się nawet do około godziny. Dodam także, że w ciągu najbliższych lat chcemy zmodernizować dworce kolejowe w Gorzowie i Chełmku, przez co korzystanie z połączeń kolejowych będzie nie tylko szybsze, ale także bardziej komfortowe.

W trakcie spotkania przedstawiciel PKP po raz kolejny podziękował nam za to, że około pięć lat temu zdecydowaliśmy, wspólnie z Burmistrzami Libiąża i Chrzanowa, o przekazaniu blisko 300 tysięcy złotych na wykonanie studium wykonalności dla zadania „Modernizacja linii kolejowej nr 93, odcinek Trzebinia - Oświęcim z infrastrukturą towarzyszącą”. Dziś te pieniądze procentują i wymiernie wpływają na przyszłość publicznej komunikacji z największymi ośrodkami Małopolski i Śląska. Wierzę, że to wszystko przyczyni się do zwiększenia zainteresowania przejazdami kolejowymi, a co za tym idzie będzie miało wymierny skutek na nasze środowisko.

Z wyrazami szacunku,
Andrzej Saternus
Burmistrz Chełmka

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
72 1020 2528 0000 0902 0475 8985

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i Spółki Gminne

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 25 Kwiecień 2018    |    Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl