Ruszyły przygotowania do Młodzieżowej Rady Miejskiej

2015.02.13. MRM

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Chełmku zapadła decyzja o powołaniu organu konsultacyjnego, którym jest pierwsza w tej kadencji Młodzieżowa Rada Miejska. W tej sprawie w środę 11 lutego Andrzej Saternus, Burmistrz Chełmka, spotkał się z uczniami wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych, funkcjonujących w gminie Chełmek. Podczas spotkania przedstawił młodym ludziom ideę Młodzieżowej Rady Miejskiej, zadania jakie czekają na przyszłych radnych oraz szanse, jakie daje uczestnictwo w nowo powstającym organie. Na ręce dyrektorów szkół Burmistrz przekazał również uchwalony na sesji statut Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chełmku, prosząc jednocześnie o propagowanie tej idei wśród uczniów, posiadających czynne prawo wyborcze, które przysługuje wszystkim uczniom z klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z gminy Chełmek.

- Postanowiliśmy powołać Młodzieżową Radę Miejską, aby nie tylko promować ideę samorządności już od najmłodszych lat, ale także abyśmy my - dorośli, mogli się dużo lepiej wsłuchiwać w potrzeby ludzi młodych. Dzięki uczestnictwu w takiej radzie będziecie mieli dużo większą szansę powiedzieć nam o tym, jakie są wasze potrzeby, co wam się podoba a czego wam brakuje. Jako radni będziecie także naszymi łącznikami pomiędzy dorosłymi a waszymi rówieśnikami. Będziecie wybierali spośród was przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, będziecie pracowali także w komisjach - dokładnie tak, jak robią to radni, wybrani podczas ostatnich wyborów. Czeka Was także wcześniejsza kampania wyborcza, w której będziecie musieli przekonać swoich wyborców, że to właśnie wy najlepiej nadajecie się na to stanowisko - mówił do uczniów Andrzej Saternus, Burmistrz Chełmka.

Podczas spotkania Burmistrz nie zapomniał o feriach, które rozpoczną się już w poniedziałek.
- Przed Wami czas ferii. Życzę Wam jak najlepszego wypoczynku, bardzo dobrej zabawy, żebyście kolejny semestr nauki rozpoczęli z jak najlepszymi humorami i jak najbardziej wypoczęci – życzył młodym ludziom Burmistrz Chełmka.

Młodzieżową Radę Miejską stworzą młodzi ludzie, którzy wcześniej będą wybierani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach, odbywających się w poszczególnych szkołach. Celem działania rady będzie promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, upowszechnianie zasad działania samorządu terytorialnego wśród młodzieży, integracja i współpraca środowisk młodzieżowych na terenie gminy, podejmowanie działań na rzecz zaspokajania potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców gminy a także organizacja aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym. Kadencja pierwszej Młodzieżowej Rady Miejskiej powinna rozpocząć się już na początku kwietnia i potrwa do 31 października 2016 roku. Kolejne kadencje potrwają pełne dwa lata szkolne.

Młodzi radni będą między innymi opiniować sprawy dotyczące młodzieży na wniosek organów administracji samorządowej gminy Chełmek poprzez podejmowanie uchwał i stanowisk. Ponadto zajmą także swoje stanowiska w sprawach działań o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym, ekologicznym i charytatywnym. Nad całością prac czuwać będzie doradca Rady Młodzieży.

Młodzieżowa Rada Miejska w Chełmku liczyć będzie w sumie 16 członków, w zależności od liczby uczniów danej szkoły. Najwięcej radnych, bo 6 (3 - podstawówka, 3 - gimnazjum), wybiorą uczniowie Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Chełmku. 4 osoby w radzie pochodzić będą z Samorządowego Zespołu Szkół Nr 1 w Chełmku. Po dwóch przedstawicieli będą miały trzy szkoły: Samorządowy Zespół Szkół w Bobrku, Samorządowy Zespół Szkół w Gorzowie oraz Powiatowy Zespół Nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku. Uczniowie, którzy nie będą kandydować mogą także sprawdzić się w czteroosobowych Szkolnych Komisjach Wyborczych, które przeprowadzą wybory młodych radnych.

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
72 1020 2528 0000 0902 0475 8985

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i spółki gminne:

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M. sp. z o.o.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K. sp. z o.o.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 23 Luty 2024    |    Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian