Detektor burzowy

detektor burzowy

W odpowiedzi na coraz bardziej nieprzewidywalne zjawiska meteorologiczne, oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom służb, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, Policji, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także mieszkańców, końcem ubiegłego roku w Powiecie Oświęcimskim został uruchomiony detektor burzowy.

Zainstalowany detektor burzowy jest urządzeniem ultranowoczesnym, pierwszej klasy dokładności. Oznacza to, że oprócz samych wyładowań atmosferycznych wykrywa także tworzenie się komórki burzowej. Urządzenie jest bardzo precyzyjne gdyż pozwala na wykrycie wyładowania atmosferycznego z dokładnością do 300 m. Firma ECOCLIMA nadzoruje sieć 12 detektorów które prócz Powiatu Oświęcimskiego umieszczone są między innymi w Goczałkowicach Zdroju, Mikołowie, Skawinie oraz Zakopanem. Nowo zainstalowane urządzenie obejmuje swoim zasięgiem cały Powiat oraz powiaty ościenne.
Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii możliwe jest śledzenie, a także obserwacja rozwoju komórki burzowej, wraz z oceną jej intensywności, ustalenia jej bieżącego położenia oraz trajektorii przemieszczania się. Oznacza to że dzięki detektorom można precyzyjnie określić miejsce powstania burzy, jej intensywność, obszar jej występowania wraz z kierunkiem przemieszczania się oraz rodzaj wyładowań atmosferycznych (powietrze-powietrze, a także powietrze-ziemia, które są znacznie bardziej niebezpieczne).

Zastosowanie najnowszego oprogramowania dostępnego na rynku światowym oraz szybkiego łącza internetowego umożliwia śledzenie na bieżąco danych z detektora. Mapy generowane przez urządzenie będą wykorzystane do ostrzegania mieszkańców Powiatu przed niebezpiecznymi zjawiskami, bieżącej ochrony wybranego obszaru.

Dane z detektora są cenną informacją dla organizatorów imprez masowych, turystów, leśników, strażaków, a przede wszystkim dla samych mieszkańców Powiatu. /źródło: PCZK Oświęcim/

DETEKTOR BURZOWY

Dzisiaj jest: 24 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander