Modernizacja linii kolejowej z Oświęcimia do Trzebini staje się faktem

2017.10.09.linia
Szanowni Państwo,

Przez kilka ostatnich miesięcy informowałem Państwa na temat planowanego remontu linii kolejowej numer 93 na odcinku Trzebinia – Oświęcim. Dzisiaj te zamierzenia stają się faktem. W poniedziałek 2 października PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę ze spółką ZUE S.A., która wykona wszelkie założone prace modernizacyjne na tej trasie. Porozumienie opiewa na kwotę aż 372,8 mln zł. Dzięki zmianom już za 44 miesiące, ponieważ tyle czasu na zrealizowanie inwestycji będzie miała wyłoniona w przetargu firma, znacznie szybciej pokonamy trasę z Chełmka do Krakowa. Zgodnie z założeniami po tym czasie pociągi będą jeździły z prędkością do 120 km/h.

Umowa obejmuje nie tylko wykonanie robót budowlano-montażowych, ale także opracowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja pn. „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice na odcinku Trzebinia – Oświęcim”. Zakłada między innymi wymianę 20 km torów, 21 wiaduktów w Oświęcimiu, Chełmku, Chrzanowie i Trzebini, modernizację stacji i przystanków kolejowych oraz peronów. Na terenie Chełmka zmodernizowane zostaną między innymi: wiadukt przy ulicy Brzozowej oraz wiadukt przy ulicy Oświęcimskiej w Gorzowie, które zostaną podwyższone oraz poszerzone do szerokości dwóch jezdni, przebudowany zostanie także przejazd kolejowy na ulicy Krakowskiej.

Jak widać decyzja i przekazaniu blisko 300 tysięcy złotych na wykonanie studium wykonalności dla tego zadania, którą podjęliśmy około pięć lat temu wraz z Burmistrzami Libiąża i Chrzanowa, była bardzo dobra i dzisiaj po upływie tego czasu zaczyna procentować. Teraz pozostaje obserwować jak postępują prace na tej trasie i już teraz przygotować się na poprawę komfortu podróży na tej ważnej zarówno dla Małopolski jak i Śląska linii kolejowej.

Z wyrazami szacunku,
Andrzej Saternus