Kolejne pieniądze unijne „płyną” do Gminy Chełmek

2017.10.03.rozmowa
O kolejnych otrzymanych pieniądzach z Unii Europejskiej, budowie kąpieliska miejskiego, kolejnych etapach budowy Centrum Sportowego oraz kosztach tych przedsięwzięć rozmawiam z Andrzejem Saternusem – Burmistrzem Chełmka.

Panie Burmistrzu, powoli pojawiają się wyniki naborów o dofinansowanie z pieniędzy unijnych. Czy nasza gmina ponownie znalazła się w tym gronie?

Andrzej Saternus: Mam dla wszystkich mieszkańców bardzo dobrą wiadomość. W oparciu o nabory, które były realizowane z nowego rozdania środków unijnych, pozyskaliśmy pieniądze na budowę kąpieliska letniego. Będzie to ciąg dalszy budowy Centrum Sportowego, o czym Państwo wiecie od kilku lat. W poprzedniej edycji środków unijnych wykonaliśmy pierwszy etap budowy tego kompleksu, z którego obecnie korzysta wiele osób. Wówczas wybudowaliśmy budynek z szatniami, węzłem sanitarnym, siłownią, lodowisko, boiska wielofunkcyjne, w tym do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki i koszykówki, korty tenisowe. Całość projektu wyniosła wówczas blisko 7,5 miliona złotych. W tej chwili za podobną kwotę będziemy realizować kąpielisko pod nazwą „Wyspa”. Pod względem estetycznym będzie to wyjątkowe kąpielisko. Zgodnie z planami będzie miało bardzo ciekawy kształt i niespotykany sposób zagospodarowania otoczenia niecki basenowej, to jest prawie 900 metrów kwadratowych powierzchni bezpośrednio do pływania, wodny plac zabaw dla dzieci, duża zjeżdżalnia z bardzo ciekawym nawiązaniem do całej nazwy i zwieńczeniem w postaci latarni.

 

Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia budowy tego kąpieliska?

Andrzej Saternus: Zadanie będziemy realizować metodą „projektuj i buduj”. Zakładamy, że we wrześniu rozstrzygniemy przetarg na realizację tego zadania, następnie firma, która ten przetarg wygra, będzie przygotowywać niezbędną dokumentację. Bezpośrednie prace ziemne powinny ruszyć wiosną przyszłego roku. Inwestycję planujemy zakończyć w kwietniu 2019 roku, czyli za niespełna dwa lata będziemy mogli już korzystać z tego obiektu i w okresie od wiosny do jesieni będzie udostępniony mieszkańcom naszej gminy a także naszym gościom.
2017.10.03.rozmowa 1

O kąpielisku miejskim mówi się już od dawna. W końcu mieszkańcy naszej gminy będą mogli wypoczywać u siebie, tak jak było to dawniej.

Andrzej Saternus: Realizacja tego zadania to w jakiś sposób spełnienie naszych marzeń i przede wszystkim tęsknot za kąpieliskiem otwartym, które jak pamiętamy Chełmek miał i stracił w wyniku szkód górniczych. Przez te szkody niecka basenowa została całkowicie zniszczona. Pozostały z tego tylko wspomnienia. Natomiast już za dwa lata te wspomnienia zamienią się w realną możliwość korzystania z kąpieliska.

Jaka jest wartość całej inwestycji?

Andrzej Saternus: Jak już wspomniałem koszt budowy „Wyspy” powinien się zamknąć w kwocie ponad 7 milionów złotych. Na realizację tego zadania pozyskaliśmy kwotę 2 milionów 250 tysięcy ze środków unijnych. Warto dodać, że przygotowując to zadanie stworzyliśmy koncepcję jak nasze kąpielisko będzie wyglądać. Przedstawiam Państwu przygotowane wizualizacje, aby już teraz mogli się Państwo z nimi zapoznać.
2017.10.03.rozmowa 2

Wspomniał Pan, że budowa kąpieliska jest kolejnym etapem. Co planuje Pan w przyszłości jeżeli chodzi o dalszy proces budowy Centrum Sportowego w Chełmku?

Andrzej Saternus: Budowa kąpieliska, a dokładniej Centrum Sportowego, jest zgodna z koncepcją, którą przygotowałem kilka lat temu. Jak już zostało powiedziane będzie to drugi etap. Pozostanie etap trzeci, czyli modernizacja stadionu piłkarskiego z przywróceniem funkcji lekkoatletycznej. Na realizację tego zadania mamy przygotowaną pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę. Na obecną chwilę pojawia się jednak problem z pozyskaniem środków zewnętrznych, ponieważ obiekty o charakterze sportowym zostały wykluczone z możliwości pozyskania pieniędzy z programów unijnych. Dlatego też staramy się o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jeżeli nasze wnioski będą pozytywnie rozpatrzone to niezwłocznie przystąpimy do realizacji tego etapu. Wizualizację stadionu również Państwu udostępniam, aby mogli się Państwo z nią zapoznać.
2017.10.03.rozmowa 3

Jak będzie wyglądała przebudowa stadionu w Chełmku?

Andrzej Saternus: W ramach realizacji 3 etapu zakładamy wykonanie nowej nawierzchni do piłki nożnej wraz z systemem nawadniania, bieżnią czterotorową oraz rozszerzoną bieżnią do ośmiu torów na 100 metrów w części centralnej. Pojawi się także infrastruktura niezbędna do lekkiej atletyki, czyli między innymi rozbiegi do skoku w dal i wzwyż i to co najbardziej cieszyłoby kibiców - nowa zadaszona trybuna. Łączny koszt według wartości kosztorysowej to około 5 milionów złotych. Tak jak powiedziałem czekamy teraz na możliwość uzyskania dodatkowych środków na realizację tego zadania. Jego czas trudno precyzyjnie określić, jest bowiem zależny od pozyskania tych środków.
W takim razie mocno trzymamy kciuki, aby się tak stało. Dziękuję za rozmowę.

Andrzej Saternus: Dziękuję.
2017.10.03.rozmowa 4

Oświata

Oświata i Edukacja

Wykaz jednostek realizujących zadania oświatowo-edukacyjne w Gminie Chełmek.

Sport

Kultura, Sport i Rekreacja

MOKSiR organizatorem życia kulturalnego, sportowego i rekreacyjnego na terenie gminy.

Drogi

Komunikacja i oświetlenie ulic

Wykaz dróg w podziale na administratorów oraz organizacja transportu w gminie.

Nieruchomości

Nieruchomości na sprzedaż

Aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, będące własnością Gminy Chełmek

Śmieci

Odpady komunalne

Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Chełmek

Zagrożenia

Informacje o zagrożeniach

Praktyczne porady na wypadek sytuacji kryzysowych w gminie.

Jak pracujemy

Godziny pracy Urzędu

Poniedziałek-Środa:
7.30 - 15.30

Czwartek:
7.30 - 16.00

Piątek:
7.30 - 15.00

.

Numer konta:
72 1020 2528 0000 0902 0475 8985

NIP: 549-21-97-441

Adresy

Urząd i Spółki Gminne

 • fotka urzędu

  Urząd Miejski

  ul. Krakowska 11
 • fotka ADM

  A.D.M.

  ul. Piłsudskiego 8
 • fotka MZGK

  M.Z.G.K.

  ul. Piastowska 18

Mapa

obrazek-klawisz do mapy

Masz sprawę lub pytania?

. .
Dzisiaj jest: 24 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor