Program PONE – Gmina Chełmek otrzymała 293 500 złotych na wymianę starych kotłów węglowych

2017.08.11.piece
Miło mi poinformować, że w wyniku naszych intensywnych starań, jako jedna z nielicznych gmin, pozyskaliśmy pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, które zostaną przeznaczone na wymianę starych pieców węglowych. Otrzymaną kwotę, czyli 293 500 złotych uzupełniliśmy środkami pochodzącymi z Budżetu Gminy Chełmek w wysokości 117 400 złotych. Dzięki temu 63 mieszkańców, którzy wcześniej złożyli stosowny wniosek, otrzyma dotację do wymiany starego pieca węglowego na nowoczesny piec węglowy posiadający certyfikat ekoprojektu (zgodnie z dyrektywą 2009/125/EC - lista kotłów dostępna jest TUTAJ), piec gazowy kondensacyjny oraz przyłącze do Miejskiej Sieci Ciepłowniczej.

W czwartek 10 sierpnia podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Chełmku przyjęta została uchwała, określająca regulamin udzielania dotacji. Podpisywanie umów z mieszkańcami rozpocznie się najprawdopodobniej po 29 sierpnia. Równocześnie staramy się o kolejne środki zewnętrzne na ten cel, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. O wynikach naboru będą Państwo informowani na bieżąco.

Warto dodać, że program dofinansowania do wymiany pieców węglowych w ramach programu PONE realizowany będzie w naszej gminie już po raz czwarty. W minionych latach pozyskaliśmy na ten cel ponad 460 tysięcy złotych, dzięki czemu udało się zastąpić 81 starych kotłów węglowych na 68 nowoczesnych pieców węglowych, 12 pieców gazowych kondensacyjnych oraz 1 przyłącze do Miejskiej Sieci Ciepłowniczej. Już teraz planujemy kontynuację tego programu w następnych latach. Dzięki takim przedsięwzięciom jakość powietrza, którym oddychamy, powinna się znacznie poprawić.

Z wyrazami szacunku,
Andrzej Saternus
Burmistrz Chełmka

42 8110 1023 2006 0300